Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

11 czerwca 2019

NR 11 (Czerwiec 2019)

Kreatywne krzyżówki – lekcja, którą zapamiętają uczniowie!

0 3823

Być może nieco przyzwyczailiśmy się do tego, że korzystamy z tablic interaktywnych, zestawów nauczycielskich i różnych zasobów internetowych. Jest to oczywiście bardzo dobre rozwiązanie, które w świetny sposób może wpłynąć na poprawienie zdolności językowych naszych uczniów. Od czasu do czasu warto jednak zwrócić uwagę na inne zasoby i możliwości, które pozwolą uczniom na chwilę relaksu językowego. Jednym z popularnych rozwiązań w tym zakresie są krzyżówki. W tym artykule pokażemy, że z pozoru zwykłe krzyżówki mogą zrobić coś bardzo dobrego dla naszych uczniów w edukacji językowej.

Zalety krzyżówek

Krzyżówka może posłużyć jako rozgrzewka językowa lub podsumowanie danej lekcji. Wystarczy tylko odpowiednio ją zaprojektować i ułożyć hasła w taki sposób, by krzyżówka okazała się efektywnym uzupełnieniem lekcji. Przy projektowaniu pomoże kilkanaście pomysłów przedstawionych poniżej.

Krzyżówki mogą też być bardzo różnorodne. Nie muszą kojarzyć się tylko i wyłącznie z rozbudowywaniem słownictwa w oparciu o dany zasób słów czy temat. Z powodzeniem możemy pokazywać naszym uczniom krzyżówki gramatyczne, frazowe i nie tylko. W zasadzie każdy temat i zakres można przedstawić przy ich pomocy. Dodatkowo, krzyżówki są też szybkie w zaplanowaniu oraz narysowaniu.

POLECAMY

Co na zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy ustalić wspólnie zasady dotyczące pracy z krzyżówkami. Możemy określić, jakiego rodzaju hasła oraz w jaki sposób mogą być wpisywane. W zależności od umiejętności językowych uczniów możemy proponować im krzyżówki w oparciu o różny zakres słownictwa czy rodzaje wyrazów wpisywanych do nich. Ciekawą alternatywą jest także burza mózgów, w której to uczniowie proponują zasady dotyczące sformułowania i zapisywania krzyżówek w klasie. Po ustaleniu wszystkich zasad możemy przystąpić do grania. 

Dodatkowo, jako element motywacyjny możemy zdecydować, czy dana aktywność uczniów związana z krzyżówkami będzie w jakiś sposób nagradzana. W zależności od naszej decyzji może być to na przykład znak „+” za aktywność na lekcji lub, jeżeli uczniowie zaprezentują wybitny rodzaj krzyżówki, nawet cała ocena za aktywność na lekcji i za pracę na niej. 

Kilka pomysłów na niestandardowe krzyżówki

Z czym kojarzą się naszym uczniom krzyżówki? Można z całą pewnością założyć, że zdecydowana większość z nich będzie miała na myśli odpowiednio ułożone pola, w które trzeba wpisać określone hasła. Po rozwiązaniu wszystkich zadań ukazuje się hasło główne – to jednak tylko jedna z możliwości, dopiero początek różnych wariacji dotyczących wykorzystywania krzyżówek w nauce języka angielskiego. Chcąc zaskoczyć naszych uczniów i pokazać im, że w różny sposób można modyfikować tradycyjne krzyżówki, możemy przedstawić kilka z poniższych propozycji.

Krzyżówki online czy papierowe?

Jeśli chcemy tworzyć krzyżówki online z wykorzystaniem gotowych skryptów, możemy skorzystać z różnych źródeł. Przed rozpoczęciem pracy bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Najlepiej odpowiednio wcześniej przygotować sobie w pliku tekstowym hasła pomocnicze oraz opisy do tych haseł. Będzie to bardzo pomocne i ograniczy stres w przypadku, gdy okaże się, że na stronie internetowej podczas naszej pracy wystąpił błąd. Jeśli będziemy mieć zapisaną kopię roboczą do krzyżówki, łatwiej i szybciej wygenerujemy pliki. 

Przy korzystaniu z narzędzi online pamiętajmy o dokładnym przeczytaniu, na jakiej zasadzie możemy z krzyżówek korzystać i jak je udostępniać. Najczęściej wystarczy, aby na kartce było logo lub link do strony, przy pomocy której krzyżówka została stworzona. Dobrą opcją jest także zapisywanie kopii krzyżówek jako pliki PDF na osobnym pendrive lub na osobnej partycji dysku i robienie kopii w chmurze tak, aby mieć archiwum krzyżówek. 

Jeśli lubimy rysować krzyżówki w różnych programach graficznych, z pewnością z pomocą przyjdą nam takie rozwiązania internetowe jak poniżej. Po stworzeniu krzyżówki pamiętajmy, aby sprawdzić dokładnie hasła i formę materiału, by nie zawierał żadnych błędów czy usterek graficznych. 

Linki: 

Pomysły na krzyżówki

  • Inne kierunki – pierwsza z możliwości dotyczy zapisywania haseł krzyżówki w innej formie przestrzennej. Mogą być to krzyżówki zapisywane poziomo lub także po skosie lub inne w swojej architekturze.
  • W krzyżówce możemy wpisywać nie tylko same wyrazy, ale także całe frazy. Dzięki temu nasi uczniowie będą ćwiczyć nie tylko pojedyncze słowa, ale także litery i literowanie wszystkich fraz. Przy wpisywaniu fraz zwróćmy uwagę uczniom, aby nie omijali krótkich wyrazów, takich jak „a”, „an”, „the” itp. Pracujemy tym samym nad większą poprawnością językową podczas uzupełniania i projektowania krzyżówek.
  • Możemy zaproponować uczniom i pokazać wcześniej uzupełnioną przez nas krzyżówkę. Zadaniem uczniów będzie znalezienie w niej celowo wprowadzonych przez nas błędów, np. błędy literowe lub też związane z zapisywaniem odpowiednich wyrazów innej kolejności. Inną opcją jest przygotowanie krzyżówki z błędnymi wskazówkami do danych haseł. 
  • Kreacja – uczniowie wymyślają swoje krzyżówki. Zamiast przygotowywać wiele rodzajów krzyżówek przed lekcją możemy z powodzeniem poprosić uczniów o przygotowanie danej krzyżówki wcześniej w domu. Dzięki temu będą mogli się wykazać, a być może dostać dodatkowy znak „+” za aktywność na lekcji. Oszczędzamy przy tym czas przeznaczony na przygotowanie takiej krzyżówki w klasie. Działa to doskonale, pod warunkiem że każdy będzie znał zasady przygotowywania takiego zadania samodzielnie. Dodatkowo, ważne jest, aby uczniowie wiedzieli, jak będą z takimi krzyżówkami działać w klasie. 
  • Jeśli nasza klasa jest bardziej liczna, uczniowie mogą także wymyślać swoje własne krzyżówki na zajęciach lekcyjnych, pracując w parach lub w małych grupach. Przyspieszy to tempo prac, a z drugiej strony uczniowie będą mogli mieć więcej możliwości do komunikacji w języku angielskim podczas pracy w grupie. Daje to też wiele możliwości budowania ćwiczeń jako zadania dodatkowe, które mogą być wykonywane podczas projektowania krzyżówek. Przykładowo: możemy poprosić uczniów o korzystanie wyłącznie ze słowników angielskich lub komunikację w grupie tylko po angielsku.
  • Ciekawym rozwiązaniem graficznym jest przygotowanie krzyżówki w formie węża. Rysujemy dosyć długiego i lekko zakrzywionego węża – w jego środku zapisujemy hasło główne, np. jako zdanie. Im dłuższy wąż, tym dłuższe zdanie powinno znaleźć się w środku. Następnie wszyscy uczniowie zastanawiają się nad tym, jakie hasła pomocnicze można pisać do krzyżówki oraz jakie dać wskazówki do haseł pomocniczych w języku angielskim. Po wykonaniu całej krzyżówki możemy zawiesić ją w klasie jako prezentację pracy. Popularną formą pracy są też krzyżówki tematyczne. Jeśli uczniowie uczą się czasowników nieregularnych, mogą stworzyć taką krzyżówkę z wykorzystaniem właśnie tych form. Ciekawym pomysłem są też krzyżówki tematyczne związane z danym unitem realizowanym w szkole. Jeżeli dyskutujemy z uczniami na temat zdrowia, możemy wszystkie hasła pomo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy