Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

24 listopada 2017

NR 1 (Październik 2017)

Storytelling
jak sprawić, żeby gramatyka była interesująca?

Nie da się ukryć, że większość osób uczących się języka angielskiego ma pewne problemy z gramatyką. Najczęściej mówiąc o gramatyce, myślimy o niewiele znaczących dla przeciętnego ucznia nazwach konstrukcji i regułkach, których należy nauczyć się na pamięć i, niestety, najczęściej bardzo szybko się je zapomina. To recepta na nieefektywne nauczanie gramatyki.

Zacznijmy od tego, że zamiast rozpoczynać zajęcia od zapowiedzi kolejnej konstrukcji gramatycznej o skomplikowanej nazwie, warto rozbudzić ciekawość uczniów, zapowiadając historię z ich ulubionymi bohaterami w rolach głównych. Nie jest bowiem tajemnicą, że uczeń eksponowany na obcobrzmiące terminy, które w danym momencie nie mają dla niego większego znaczenia i których nie może powiązać z już zdobytą wiedzą, traci zainteresowanie tematem i po prostu przestaje aktywnie słuchać.

POLECAMY

Jeśli chodzi o reguły gramatyczne, każdy nauczyciel powinien zadać sobie pytanie: "Czy naprawdę zależy mi na tym, żeby moi uczniowie recytowali z pamięci abstrakcyjne zasady użycia czasów gramatycznych?" Przecież to, co w języku obcym najpiękniejsze, to praktyczne jego użycie, "produkcja zdań", budowanie wypowiedzi, a więc komunikacja. Jeśli chcemy zaś, aby nasi uczniowie efektywnie się komunikowali, musimy zminimalizować teoretyczne podstawy i zwrócić ich uwagę na praktyczną stronę języka. Tak, można uczyć gramatyki bez stosu zasad i regułek oderwanych od rzeczywistości!

 

Jeśli chcemy, aby nasi uczniowie efektywnie się komunikowali, musimy zminimalizować teoretyczne podstawy i zwrócić ich uwagę na praktyczną stronę języka.

 

Jedną z metod nauczania gramatyki, która spełnia te kryteria, jest storytelling. Nic nie może bardziej ukazać praktycznego oblicza gramatyki niż angażujące historie. Aby jednak były one interesujące, musimy najpierw pomyśleć o ich bohaterach.

 

Jak sprawić, aby jedna historia, słuchana kilkukrotnie, nie była monotonna?

Z pomocą przyjdą nam z pewnością umiejętności emisji głosu. Dopóki nie mamy pewności, czy wszyscy uczniowie zrozumieli historię, możemy podkreślać w niej fakty i kluczowe wydarzenia. Kiedy zrozumienie wydarzeń jest głębsze, podkreślamy elementy gramatyczne – poprzez zawieszenie głosu tuż przed wypowiedzeniem nowej konstrukcji i akcentowanie odpowiednich części tekstu. Możemy też kolejną opowieść zacząć w innym miejscu w historii niż na początku albo zmienić formę opowiadania, posługując się perspektywą innego bohatera. Doskonałym ćwiczeniem jest też zatrzymywanie się przed kluczowymi konstrukcjami gramatycznymi i angażowanie uczniów do wypełniania luk w opowieści.

 

Bohaterowie

Każdy nauczyciel wie, że ich wyobraźnia jest największą kopalnią inspiracji. Warto więc zaproponować uczniom wspólne wybranie bohaterów, którzy będą towarzyszyli grupie przez cały rok szkolny, czyli za każdym razem, gdy nowy element gramatyczny zostanie przedstawiony dzięki metodzie storytelling. Postacie mogą być ludźmi, zwierzętami lub stworzeniami pozaziemskimi. Ważne, aby to uczniowie mogli zdecydować nawet o najmniejszych szczegółach, wybrać ich imiona, wygląd, charakter, pochodzenie, upodobania itd. Można więc podzielić klasę na trzy grupy, po czym każdą z nich poprosić o narysowanie i szczegółowe opisanie jednej postaci. Projektowanie bohaterów to również doskonała okazja do powtórki na początku roku szkolnego.

Ucząc młodzież lub osoby dorosłe, można zaprezentować bohaterów nawiązujących do postaci z popularnych seriali lub osób znanych z życia publicznego. Inspiracją do opracowania bohaterów z pewnością będzie wywiad z uczniami na temat ich zainteresowań i upodobań. Wówczas, wprowadzając wybrane postaci do klasowej rzeczywistości, można doskonale wykorzystać wiedzę uczniów, zadając pytania o wszystko, co wiedzą na temat znanych im bohaterów. Mogą przeprowadzić z nimi wywiady i odgrywać role. Ideą procesu tworzenia postaci jest bowiem jak najgłębsze zaangażowanie uczniów. W końcu muszą dobrze poznać osoby, które będą im towarzyszyły przez kolejnych kilka miesięcy.

Historie

W tej metodzie gramatyka pełni swoją podstawową funkcję – narzędzia do komunikacji. Opowiadając historie, jesteśmy zmuszeni używać struktur gramatycznych, które chcemy promować na lekcji. Przedstawiamy więc naszym uczniom przygody, które przytrafiają się znanym im bohaterom. Historia powinna być interesująca dla danej grupy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy