Najprostsze rozwiązania to najlepsze rozwiązania, a te wielokrotnego użytku to sposoby na oszczędzanie czasu i energii. Jako nauczyciele wprowadzamy na naszych zajęciach urozmaicenia w ramach poszerzenia podręcznika lub typowych zadań na uzupełnianie luk. Ze względu na to, że nauczamy na różnych poziomach zaawansowania, pragniemy, aby nasze rozwiązania miały szansę zostać wykorzystane więcej niż raz. Jak to zrobić?
Laminarka – nauczycielskie must have
Często przed nowym zakupem sprzętu biurowego zadajemy sobie pytanie: czy warto w to inwestować? W przypadku laminarki wielu lektorów odpowie: „Tak, oczywiście, że warto”! Koszt zależy od rozmiaru (np. A4 lub A3) oraz firmy. Cena zaczyna się od 75 zł za samo urządzenie, natomiast koszt niezbędnych folii rozpoczyna się od 25 zł. Nie jest to aż tak straszny wydatek, a z posiadaniem tego przyrządu wiąże się ogrom zastosowań. Od pewnego momentu laminarka to istny hit wśród nauczycieli. Na przeróżnych forach grupujących anglistów z całej Polski ciągle pojawiają się posty wychwalające to drobne wyposażenie.
POLECAMY
Laminować można dosłownie wszystko:
- Plansze do gier własnego autorstwa,
- Zdjęcia, które można wykorzystać do opisów obrazka (przydatne zwłaszcza na zajęciach z maturzystami),
- Flashcards na zajęciach z dziećmi,
- Pytania do losowania w ramach rozgrzewkowej konwersacji na zajęciach grupowych dla uczniów bardziej zaawansowanych,
- Własnoręcznie przygotowane taboo,
- Fiszki z wybranym słownictwem z danego zakresu itp.
Wreszcie zajęcia wyglądają dokładnie tak, jakbyśmy tego chcieli. Dla dłuższej egzystencji naszych ulubionych materiałów dydaktycznych warto zainwestować w to urządzenie. Dzięki niemu będziemy dłużej cieszyć się z kolorowych, schludnie wyglądających oraz w pełni profesjonalnych udogodnień naszego własnego autorstwa.
Uniwersalna gra planszowa – gramatyka dla wszystkich
Jednym z moich ulubionych narzędzi jest prosta gra planszowa, która może zostać wykorzystana w ramach treningu wszystkich czasów gramatycznych. Stworzenie takiej planszy jest bardzo proste: wystarczy edytor tekstu, kilka obrazków, które ułożymy w jedną całość i go-
towe. (Oczywiście warto ją również zalaminować). Poniżej zaprezentuję, co dokładnie jest potrzebne, aby z takiej planszy móc swobodnie korzystać.
Zrób to sam:
- Potrzebujesz: kość do gry, torebki do losowania, pionki.
- Każdy obrazek na planszy ma na celu symbolizować jakiś czasownik.
- Przygotuj małe karteczki z nazwami czasów gramatycznych.
- Wydrukuj karteczki, na których będą widniały podmioty zdania.
Zasady gry są bardzo proste. Uczeń rzuca kością,...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!