Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniqueskills

22 lutego 2018

NR 3 (Luty 2018)

Quizes in the classroom – hot or not?

0 1059

Wraz ze wzrostem różnorodności cyfrowych narzędzi online dostępnych dla nauczycieli i uczniów pojawia się coraz większa chęć wykorzystywania aplikacji, quizów i platform edukacyjnych w celu urozmaicenia procesu dydaktycznego. Jest to zachowanie całkowicie uzasadnione – jako nauczyciele powinniśmy podążać za współczesnymi nurtami edukacyjnymi i tak moderować nauczanie, aby rozwijać w naszych uczniach kluczowe kompetencje przyszłości. Jedną z nich są umiejętności cyfrowe – równie ważne, jak posługiwanie się językiem obcym, praca projektowa czy myślenie krytyczne.

Różnorodność e-narzędzi w sieci może być dla nauczycieli przytłaczająca. W niniejszym artykule przedstawimy siedem quizów, które maksymalnie angażując uczniów, powodują lepsze przyswojenie, usystematyzowanie i zapamiętanie materiału. Pamiętajmy, że nasz mózg lubi uczyć się w towarzystwie pozytywnych emocji, zdrowej rywalizacji, w poczuciu sensu i życiowej przydatności. 

POLECAMY

Efektywny nauczyciel zaczyna planowanie swojej lekcji od „dlaczego” i „po co”. Zawsze należy zastanowić się, w jakim celu chcę użyć danego narzędzia TIK. Nie chodzi przecież o dodatkowy stymulant ze spektakularnym efektem „wow”, tylko o mądre narzędzie, które wspomaga nabywanie nowej wiedzy, powtarzaniu czy systematyzowanie materiału. Nie warto budować całej lekcji na przeskakiwaniu z quizu na aplikację i z aplikacji na platformę czy stronę www – to kwestia „poukładania” ich przydatności i stworzenia nauczycielskiego „e-narzędziownika”. Częstym ograniczeniem, o którym wspominają nauczyciele, może być brak dostępu do telefonów komórkowych, tabletów bądź komputerów. W starszych grupach proponuję skorzystanie z opcji BYOD (bring your own device). Z młodszymi dziećmi, które nie dysponują własnymi urządzeniami mobilnymi, można, od czasu do czasu, wykorzystać komputery w sali informatycznej.

QUIZY – niekwestionowani ulubieńcy naszych uczniów

Quizy to nie tylko narzędzie przydatne przy powtarzaniu materiału.

Poniżej kilka praktycznych wskazówek zastosowania quizu w procesie dydaktycznym:

 • Powtórka materiału – lekcja powtórzeniowa zorganizowana w formie teleturnieju może stać się pełną emocji i współzawodnictwa przygodą.
 • Sprawdzenie wiedzy – jeśli testy powodują strach, lęk i niechęć waszych uczniów, możecie to zmienić. Interaktywny quiz z czytelnym rezultatem w postaci tabeli może być podstawą do wystawienia oceny.
 • Nieszablonowe zadania domowe z „wyzwaniem” – od dziś wasi uczniowie będą prosić o link z quizem i „walczyć” o miejsce na podium oraz tytuł „Homework Master”.
 • Krótkie „pre-testy” i „post-testy” – to sposób na genialną informację zwrotną dotyczącą przyrostu wiedzy podczas lekcji lub w trakcie omawianego działu.
 • Element „odwróconego nauczania” – nową wiedzę nabywasz w domu, ćwiczysz, systematyzujesz i powtarzasz w klasie z nauczycielem. W jaki sposób do tego zachęcić? Otóż krótki i angażujący materiał w postaci interaktywnego quizu zachęcił już niejednego opornego „odwróconego ucznia” do zagłębienia się w nowy, nieznany temat.
 • Zadania dodatkowe – uczniowskie DIY – zazwyczaj rozeznanie „w terenie” i zaprzyjaźnienie z danym narzędziem to tylko chwila dla naszych uczniów. Dajmy im „wolną rękę” – samodzielne quizy w uczniowskim wykonaniu potrafią być naprawdę zaskakujące. Nauczyciel wspiera, podpowiada i towarzyszy oraz włącza interaktywne zadania w cykl lekcyjny i (ewentualnie) daje ocenę lub nagrodę.
 • Lekcje kulturowe, okolicznościowe – to prawdziwy raj i morze różnorodnych quizowych aktywności do wykorzystania.
 • Szybki konkurs na fanpage’u szkolnym – wystarczy stworzyć kilka pytań quizowych, udostępnić na stronie www szkoły link do quizu i ograniczyć czas na wykonanie zadania (np. trzy dni). Uczniowie mogą rozwiązywać quiz wielokrotnie – liczą się prawidłowe odpowiedzi i szybkość! Na zakończenie aplikacja generuje rezultaty – i gotowe.

Hot Top – siedem interaktywnych quizów

 1. KAHOOT – www.kahoot.com 

Niekwestionowany król wśród platform do tworzenia quizów! Kolorowy, wciągający interfejs to jego ogromna zaleta. Układając pytania, można skorzystać z opcji dołączenia obrazka/zdjęcia lub filmu z YouTube. Do wyboru mamy następujące opcje:

 • Quiz – tradycyjny quiz, w którym możemy stworzyć 2–3 lub 4 opcje odpowiedzi.
 • Jumble – zadanie polegające na układaniu zagadnień w kolejności według danego polecenia.
 • Discussion – do przeprowadzania dyskusji i burzy mózgów.
 • Survey – szybkie ankiety.

Aby rozpocząć quiz, uczniowie logują się na stronie www.kahoot.it i podają kod gry (wygenerowany przez nauczyciela) oraz swój nick. Podczas gry uczestnicy widzą na rzutniku pytanie i opcje odpowiedzi, którym towarzyszą kolorowe ikony. Natomiast na swoich urządzeniach mają tylko ikony wyboru, na które klikają w celu udzielenia odpowiedzi. Uczniowie odpowiadają na te same pytania w czasie określonym przez nauczyciela (np. 30 sekund na każde pytanie). Na zakończenie nauczyciel otrzymuje tabelę wyników, którą może zapisać w formacie Xcl.
Osoby, które korzystają w smartfonach z oprogramowania Android, mogą ściągnąć w Sklepie Google darmową aplikację Kahoot! na telefon.

 1. QUIZIZZ – www.quizizz.com 

To godny konkurent KAHOOT! Zadania tworzymy podobnie jak w Kahoocie. Pytania wyświetlają się losowo, a czas odmierzany jest przez suwa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Horyzonty Anglistyki"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!

Przypisy