Weather and colours
Drugi numer dwumiesięcznika „Horyzonty Anglistyki” dostarcza czytelnikom mnóstwa inspiracji do planowania zajęć z zastosowaniem nowoczesnych technologii. W tym miesiącu polecamy narzędzia umożliwiające kreatywną pracę w grupie i aplikacje do nauki angielskiego – Ingress, Geocaching i Zombies, Run! Opisujemy również ćwiczenia wykorzystujące ruch do rozwijania kompetencji językowych – running dictation, czyli „biegające dyktanda”, planszówki i zadania ruchowe typu ankiety. Nauczycielom i lektorom języka angielskiego przekazujemy wskazówki, jak pracować w oparciu o założenia Project Based Learning.
Zachęcamy Państwa do lektury wywiadu miesiąca z wybitnym psychologiem i światowym autorytetem w dziedzinie efektywnego uczenia się. Colin Rose opowiada o opracowanej przez siebie metodzie – Accelerated Learning, czyli przyspieszonym uczeniu się, zakładającym przyswajanie języka obcego w sposób zbliżony do naturalnego, przy zaangażowaniu wszystkich zmysłów i kanałów percepcji. W tekście pt. „An interview. Colin Rose about learning, education and results” ekspert dzieli się z czytelnikami wskazówkami, które usprawnią proces dydaktyczny i pozwolą osiągać uczniom lepsze wyniki w nauce.
Zagadnieniom dotyczącym uczeniu się przez projekt oraz łączeniu postulatów Montessori, Dale’a oraz Craika i Lockharta poświęciliśmy osobny artykuł, otwierający drugie wydanie naszego pisma. Justyna Mak w tekście pt. „Uczniowskie DIY. Dlaczego postulat «wstrzymać nauczycieli, ruszyć uczniów» jest ważny we współczesnej szkole?” dzieli się refleksją nad misją edukacji, której celem jest rozwój indywidualnych uzdolnień, umiejętności współpracy i ugruntowywanie wiary we własne siły u podopiecznych. Ekspertka podkreśla, że metoda Project Based Learning przybliża nauczycieli do realizacji tego planu dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi i zróżnicowanym technikom pracy.
Na łamach niniejszego pisma poruszamy szereg interesujących zagadnień, takich jak:
W rubryce „Horyzonty Anglistyki” publikujemy artykuł pt. „Personal branding. Budowanie marki nauczyciela – potrzeba rynku czy chwilowy trend?” autorstwa Karoliny Kępskiej. Nauczycielka języka angielskiego radzi w nim, od czego zacząć budowanie marki osobistej, poleca techniki służące kreowaniu wizerunku profesjonalisty oraz definiuje, czym jest a czym nie jest personal branding. Ekspertka i administratorka zamkniętej grupy na Facebooku – „Light my fire – nauczyciele języków
obcych dla młodzieży” dzieli się też doświadczeniem w tworzeniu marki nauczycielskiej zarówno z pomocą mediów społecznościowych, jak i tradycyjnych metod. Karolina Kępska zapewnia czytelnika, że „być może personal branding jest chwilowym trendem, który przeminie, fanaberią rynku. Jednak dobrze prowadzony, odpowiednio zaplanowany i przemyślany, nie jest na pewno kaprysem szkodliwym. Podobnie jak niegdyś, gdy pisaliśmy pamiętniki i tworzyliśmy nasze historie, tak teraz budując naszą markę osobistą ostrożnie dzielimy się tą historią z tymi, którzy chcą ją usłyszeć”.
Tajniki kreatywnej pracy w grupie z wykorzystaniem aplikacji do nauki angielskiego i edukacyjnych stron internetowych przybliża czytelnikom Bartosz Klimaszewski. Uznany wykładowca i absolwent uniwersytetu w Cambridge wymienia zalety m-learningu i poleca aplikacje geolokalizacyjne, służące aktywizacji grupy uczniów i kształtowaniu umiejętności językowych – Ingress i Geocaching.
Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych użytkowników cieszy się aplikacja do nauki angielskiego Zombies, Run! Ta emocjonująca gra przenosi ucznia do świata pełnego niebezpieczeństw i czyhających z każdej strony zombie. Elementem fabularnym jest narracja, odsłuchiwana wraz z przejściem odpowiedniego dystansu. Interaktywne narzędzie korzystające z funkcji GPS nie tylko poszerza zakres słownictwa, ale też uczy szybkiego reagowania i kojarzenia faktów. Ponadto popularna aplikacja do nauki angielskiego umożliwia dokumentowanie trasy ekspedycji, dając jednocześnie użytkownikowi dowolność w wyborze kierunku.
Uwadze czytelników polecamy w szczególności artykuł Katarzyny Gali pt. „Uczeń dyslektyczny na lekcji języka obcego”. Nauczyciel języka angielskiego i metodyk nauczania języków obcych dzieli się swoim doświadczeniem w pracy z uczeniem dyslektycznym i dostarcza praktycznej wiedzy, pozwalającej opracowywać ćwiczenia dla dyslektyków, przejawiających trudności w czytaniu i pisaniu w języku angielskim. Wskazówki do pracy z wymagającym uczniem obrazują, jakie wyzwania stoją zarówno przed dyslektykami, jak i lektorami opracowującymi szkice zajęć. Ekspertka podkreśla, że uczeń dyslektyczny „potrzebuje większych nakładów pracy, więcej czasu, innych metod, często pomocy z zewnątrz. Kroczy po nierzadko wyboistej ścieżce i naprawdę warto mu w tej drodze towarzyszyć”. Ćwiczenia dla dyslektyków warto urozmaicić elementami tutoringu, co umożliwia wypracowanie relacji satysfakcjonującej obie strony.
Katarzyna Gala zaznacza, że absolwent studiów filologicznych powinien posiadać wiedzę, czym jest dysleksja – ćwiczenia językowe muszą być bowiem dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia. Pracę z dyslektykiem należy poprzedzić dokładnym przestudiowaniem opinii psychologiczno-pedagogicznej. Traktowanie ucznia dyslektycznego tak samo jak każdego innego podopiecznego i lekceważenie dokumentacji wydanej przez specjalistyczną poradnię to przykłady rażących uchybień w pracy dydaktycznej. Warto też pamiętać, że ćwiczenia dla dyslektyków po wykonaniu przez podopiecznego powinny być oceniane według odrębnych kryteriów.
W rubryce „Before the test” publikujemy tekst autorstwa Ewy Drobek, stanowiący analizę wyników egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym w 2017 roku. Ekspertka pisze, że podobnie jak w latach ubiegłych – matura z angielskiego przysporzyła najwięcej trudności w obszarze weryfikującym znajomość środków językowych, z kolei zdający uzyskali najwyższe wyniki za zadania sprawdzające rozumienie tekstów pisanych. Pełen raport wraz z posumowaniem wyników znajdą Państwo w drugim numerze dwumiesięcznika „Horyzonty Anglistyki”.
W tej samej rubryce umieściliśmy praktyczny poradnik Justyny Mak, która dzieli się z czytelnikami wskazówkami umożliwiającymi przygotowanie uczniów do egzaminów językowych. Nauczyciel języka angielskiego, trener i coach poleca również szereg ćwiczeń pozwalających na szybka powtórkę słownictwa i kształcących umiejętność czytania, słuchania, mówienia i pisania metodą running dictation.
Zawartość dostępna online
Angielski dla najmłodszych
Weather and colours
Yummy yummy in my tummy
In the kitchen
Toys
Viva Carnival
Good morning to you
Before the test
Przygoda w drodze do ambitnego celu
Raport!
Five o'clock
Jak budować dobre relacje z uczniem?
Handout
Pronunciation
Silent letters
Smartphones
Horyzonty anglistyki
Uczeń dyslektyczny na lekcji języka obcego
Czy warto zadawać uczniom prace domowe?
Personal branding
Otwarty dostęp
Kreatywna praca w grupie z użyciem aplikacji i stron internetowych
Uczniowskie DIY
Speak up
Elementy kulturowe jako stały gość podczas lekcji języka obcego
Potrzeby uczniów na kursach Business English
Uniqueskills
Novelty, ah novelty…
Ruch na zajęciach językowych
Project-Based Learning
Wywiad
An interview