Części mojego ciała cz.2
Na łamach trzeciego numeru czasopisma „Horyzonty Anglistyki” opisujemy sprawdzone metody usprawniające codzienną pracę anglisty, proponujemy, jak zachęcić dziecko do nauki oraz pokazujemy, jak wygląda praca z uczniem zdradzającym objawy zaburzenia koncentracji. Zachęcamy Państwa do lektury wywiadu miesiąca z Arleną Witt, prowadzącą w serwisie YouTube kanał „Po Cudzemu”. Vlogerka i autorka książki do nauki angielskiej gramatyki pt. „Grama to nie drama” opowiada o swoich doświadczeniach z funkcjonowaniem w mediach społecznościowych, trudnościach, jakie napotykają uczniowie uczący się języka obcego w szkołach publicznych i efektywnych metodach rozwijania kompetencji językowych.
Uwadze czytelników polecamy artykuł Eweliny Gierłach pt. „Preferencje sensoryczne a nauka języka angielskiego”, traktujący o nowoczesnych metodach nauczania, wykorzystujących ruch i wszystkie zmysły ucznia. Anglistka i autorka bloga językowego English is Easy podkreśla, że „uczenie się to proces kształtowania nowych sieci nerwowych i integrowania ich ze sobą, a aby ten proces przebiegał prawidłowo i efektywnie musimy zapewnić odpowiednie bodźce. Im więcej dostarczymy odpowiednich i różnorodnych bodźców tym więcej powstanie nowych sieci”. Wskazuje to, jak duży wpływ mają preferencje sensoryczne ucznia na proces zapamiętywania materiału leksykalno-gramatycznego.
Ewelina Gierłach zachęca, by choć raz na jakiś czas przeprowadzić „bezpodręcznikowe” zajęcia, służące odprężeniu, poszerzeniu wiedzy, poznaniu przez ucznia otaczającego go świata. Ekspertka proponuje również szereg ciekawych ćwiczeń, które warto wpleść w standardową lekcję, co umożliwi efektywne motywowanie uczniów do nauki. Wśród najlepiej sprawdzających się aktywności służących do opanowania nowego materiału leksykalno-gramatycznego anglistka wyróżnia podcasting i zabawy w grupach typu kalambury.
Niezwykle ważny temat, jakim jest motywacja uczniów do nauki, podejmuje również Ewa Ostarek w artykule pt. „Sprawdzone narzędzia do motywowania uczniów”. Doświadczony trener języka angielskiego rekomenduje czytelnikom takie narzędzia jak habit tracker, umożliwiający zapisywanie
i obserwowanie określonych nawyków na przestrzeni danego miesiąca, co przydaje się do monitorowania do postępów w nauce języka angielskiego. Jeżeli zastanawiacie się Państwo, jak zmotywować się do nauki, jednocześnie polecając swoim podopiecznym sprawdzone przez siebie techniki motywacyjne, koniecznie zapoznajcie się z poradami Ewy Ostarek. Ekspertka rekomenduje technikę prowadzenia vision board – kreatywnej mapy, na której w przystępny sposób można zwizualizować marzenia i wizje dotyczące przyszłości w aspekcie edukacyjnym oraz podobne narzędzia – bullet journal i project life, pełniące rolę dziennika postępów w nauce.
W trzecim wydaniu dwumiesięcznika poruszamy również niniejsze zagadnienia:
Temat numeru poświęcony został najnowszemu trendowi wśród technik poprawiających koncentrację, jakim jest mindfulness – trening uważności. Lektura artykułu Karoliny Kępskiej pt. „Fun mindfulness activities for kids and teens. Sztuka uważności na zajęciach” dostarcza cennej wiedzy, pozwalającej uzyskać zainteresowanie ucznia podczas lekcji w dobie nowoczesnych technologii, życia w pośpiechu i licznych dystraktorów, odciągających uwagę podopiecznego od celu zajęć. Czym tak naprawdę jest mindfulness – trening uważności, zyskujący coraz większą popularność wśród dydaktyków? Karolina Kępska przytacza definicję, której autorem jest profesora Jon Kabat-Zinn. Według autorytetu w dziedzinie medycyny, mindfulness to „świadoma, nieosądzająca i skierowana na obecną chwilę uwaga”.
Doświadczona trenerka nauczycieli języków obcych i pasjonatka nauczania projektowego przekonuje czytelników, że mindfulness – trening uważności, warto włączyć do codziennego planu zajęć. „Minfunless pomaga w selekcji informacji, choćby poprzez samą świadomość skoncentrowania na konkretnym zadaniu. Niezwykle przydatna w treningu uważności i selekcji informacji jest praca na celach, w tym podanie celów lekcji zawsze na jej początku” – dodaje Karolina Kępska. Praktykując mindfulness – ćwiczenia umożliwiające w pełni skoncentrować uwagę na danej czynności, potrzebujemy wyciszenia i bodźca w postaci zainteresowania, bowiem jedynie umysł wolny od emocjonalnych obciążeń może efektywnie przyswajać wiedzę.
Autorki popularnego kanału „Po Cudzemu” nie trzeba nikomu przedstawiać. Arlena Witt umiejętnie łączy naukę z rozrywką, od lat aktywnie działając w mediach społecznościowych. Rozpoznawalność przyniósł jej program w serwisie YouTube, z pomocą którego internauci uczą się lepiej mówić po angielsku. Anna Wojciechowska rozmawia z Arleną Witt o pasjach, nauczaniu języka w państwowej szkole i o tym, jak zmotywować się do nauki, korzystając z nowoczesnych metod. Autorka książki „Grama to nie drama” wyjaśnia, że czynnikiem popularności jej internetowego kanału może być znudzenie uczniów tradycyjnymi formami nauki. „Chętnie i często nawiązuję do popkultury i odbiorcy widzą, że znam tę popkulturę” – podkreśla Arlena Witt. Zachęcamy do lektury całego wywiadu, znajdującego się w trzecim wydaniu czasopisma „Horyzonty Anglistyki”.
W rubryce „Uniqueskills” publikujemy artykuł Weroniki Sokołowskiej pt. „Potencjał w obrazach. Jak urozmaicić lekcje angielskiego obrazem”, traktujący o wspomaganiu procesu nauczania języka angielskiego ilustracjami i zdjęciami. Trener języka angielskiego, blogerka i właścicielka szkoły językowej zapewnia, że „potencjał obrazu w procesie nauczania tkwi w jego uniwersalności. Po pierwsze, można go wykorzystywać na różnych poziomach zaawansowania znajomości języka. Jedynie sposoby pracy z obrazem i rodzaje aktywności językowych będą się różnić w zależności od biegłości”. Jeżeli nurtuje Państwa pytanie, jak urozmaicić lekcje angielskiego, koniecznie zapoznajcie się z szeregiem ćwiczeń służących utrwalaniu i powtarzaniu elementów językowych, które proponuje Weronika Sokołowska.
Ekspertka jest też autorką tekstu pt. „Mapa wiedzy, czyli jak skutecznie zmotywować uczniów do nauki”, dostępnego w rubryce „Speak up”. Trenerka języka angielskiego pisze w nim, że motywacja odgrywa kluczową rolą w rozwijaniu kompetencji językowych, zaś jednym z zadań nauczyciela jest jej nieustanne podtrzymanie przez cały okres nauki. Jeśli rozważacie Państwo, jak zachęcić dziecko do nauki oraz poszukujecie sposobów na wzbudzenie w uczniu potrzeby osiągnięcia konkretnego celu językowego – zachęcamy Państwa do lektury trzeciego numeru czasopisma „Horyzonty Anglistyki”.
Zawartość dostępna online
Angielski dla najmłodszych
Części mojego ciała cz.2
Indiańskie zabawy
Najmniejszy kontynent świata
Statua wolności
Australijskie zwierzęta
Czerwony autobus
Części mojego ciała cz.1
Five o'clock
Sprawdzone narzędzia do motywowania uczniów
Pobawmy się językiem – lapbook!
7 aplikacji, które pomogą ogarnąć lektorski chaos
Handout
Mistakes
Films
Idioms
Horyzonty anglistyki
Uczeń jest bardzo aktywny – czy to może być problem?
Rodzic - nieoceniona i niedoceniona pomoc nauczyciela
Jak być przekonującym?
Uczenie online – tak czy nie?
Chmury słów
Niezbędnik każdego nauczyciela, czyli o tworzeniu materiałów wielokrotnego użytku
Otwarty dostęp
Fun mindfulness activities for kids and Tees
Speak up
Mapa wiedzy, czyli jak skutecznie zmotywować uczniów do nauki
Uczeń z objawami zaburzeń koncentracji uwagi
Uniqueskills
Potencjał w obrazach
Preferencje sensoryczne a nauka języka angielskiego
Quizes in the classroom – hot or not?
Wywiad
Z Arleną Witt