In the village
Na łamach czwartego wydania dwumiesięcznika „Horyzonty Anglistyki” prezentujemy innowacyjne metody prowadzenia zajęć oraz sprawdzone sposoby na nawiązywanie pozytywnych relacji na linii nauczyciel – uczeń. W niniejszym numerze pokazujemy również, w jaki sposób metoda fiszek może zostać kreatywnie wykorzystana podczas zajęć indywidualnych, grupowych i lekcji z dziećmi oraz jak grywalizacja motywuje uczniów do nauki.
W rubryce „Speak up” publikujemy artykuł o zaletach oceniania kształtującego, sile informacji zwrotnej i wykorzystaniu do tego prostego narzędzia, jakim jest ankieta. W tym samym dziale Ewa Ostarek radzi, jak przeprowadzić aktywizującą rozgrzewkę językową bez przynoszenia na lekcję wielu materiałów. Artykuł zatytułowany „Speak up. 6 sprawdzonych pomysłów na rozgrzewki językowe” dostarcza mnóstwa pomysłów pozwalających jednocześnie rozwijać i wspierać sprawność mówienia uczniów.
Czwarty numer pisma otwiera artykuł Karoliny Kępskiej pt. „Neurodydaktyka z Ameryki, metoda Whole Brain Teaching dla początkujących”, traktujący o technice nauczania polegającej na maksymalizacji zaangażowania uczniów na zajęciach, skupiając się w jak największym stopniu na procesach, jakie zachodzą w mózgu człowieka, kiedy się uczy. Jak osiągnięcia neurodydaktyki mogą usprawnić proces dydaktyczny? Dlaczego warto urozmaicić metodę powtórek w interwałach elementami grywalizacji? Jakie są główne założenia podejścia Whole Brain Teaching? Odpowiedzi na te pytania dostarcza lektura niniejszego artykułu.
Karolina Kępska podejmuje również temat wzbudzania zainteresowania i zaangażowania wśród uczniów z pomocą gamifikacji. W tekście pt. „Grywalizacja – neurobiologia motywacji” ekspertka przekonuje, że umiejętne wykorzystanie tego zjawiska pozwala zastosować wiele technik nauczania podczas lekcji i zwiększyć autonomię uczniowską na zajęciach. „Po pierwsze i najważniejsze, grywalizacja, gamifikacja, czy gryfikacja (każdy z tych terminów stosowany może być zamiennie) to nie to samo, co tak modne ostatnio wykorzystanie gier na zajęciach językowych (games-based learning). Nie jest to też zabawa ani bezwysiłkowy efekt «wow». To pochłaniające spore zasoby energetyczne, wielowymiarowe zjawisko, dzięki któremu w mózgach naszych uczniów zachodzą skomplikowane procesy biochemiczne wpływające na ich motywację” – wyjaśnia autorka.
Współcześnie nie ma chyba ucznia ani nauczyciela języka obcego, który nie wiedziałaby, na czym polega metoda fiszek. Ta prosta, a zarazem niezwykle efektywna technika zapamiętywania słownictwa i zagadnień gramatycznych czy leksykalnych doczekała się już nawet swojego interaktywnego odzwierciedlenia w postaci gier przeglądarkowych czy aplikacji mobilnych. Artykuł Jolanty Grzebinogi pt. „Zakuć, zdać, zapomnieć? – Nigdy więcej! Krótko i na temat o Metodzie Fiszek” dostarcza wielu inspiracji pozwalających na kreatywne wykorzystanie fiszek podczas zajęć indywidualnych, grupowych i lekcji z najmłodszymi uczniami.
Państwa uwadze polecamy w szczególności artykuł zatytułowany „Efektywny nauczyciel, czyli „sześć przykazań skutecznego belfra”, w którym Justyna Mak radzi co zrobić, by nauczycielskie działania mogły być określone mianem efektywnych. „Coraz większa wiedza i świadomość w środowisku edukacyjnym na temat tego, czym jest neurodydaktyka, wskazuje na to, że ta dziedzina jest niezwykle potrzebna, niezbędna do stworzenia nowego modelu edukacji i odejścia od nauczania podawczego. Celem «brain friendly learning»/«brain compatibile learning» jest dostarczenie nauczycielom, uczniom, rodzicom i studentom wiedzy na temat przebiegu procesów uczenia się i zapamiętywania. Efektywny nauczyciel powinien wiedzieć, co steruje uwagą ucznia, co powoduje, że mózg jest pobudzony, a co go wyłącza” – przekonuje autorka.
Zawartość dostępna online
Angielski dla najmłodszych
In the village
Jobs
Ladybird
Rivers seas and continents
What can I find inside my house
Zebra
Emotions and feelings
Holidays in London
In the city
Before the test
Egzamin ósmoklasisty, czyli stare po nowemu
Five o'clock
Zakuć, zdać, zapomnieć? – Nigdy więcej! Krótko i na temat o Metodzie Fiszek
Akceptować co przyniesie los, czy bić się o swoje?
Handout
Hobby Teacher's version
Hobby Student's version
Handout
Phonetics Teacher's version
Phonetics Student's version
Horyzonty anglistyki
Lesson upgrade, czyli lekcja po lekcjach
Efektywny nauczyciel, czyli „sześć przykazań skutecznego belfra”
Jak nauczyciel może wykorzystać marketing online, by zdobyć więcej klientów?
Otwarty dostęp
Speak up. 6 sprawdzonych pomysłów na rozgrzewki językowe
Speak up
Zapytaj mnie, a powiem Ci, jak mnie nauczyć
Czy OK dla wszystkich jest OK?
Temat numeru
Neurodydaktyka z Ameryki, metoda Whole Brain Teaching dla początkujących
Uniqueskills
Dyscyplina nie, budowanie relacji tak!
Po(st-it)mysłowy nauczyciel. Jak skutecznie uczyć przy pomocy karteczek samoprzylepnych?
Grywalizacja – neurobiologia motywacji
Wywiad
Rozmowa z prof. zw. dr hab. Katarzyną Dziubalską-Kołaczyk