Hobby Teacher's version
Na łamach czwartego wydania dwumiesięcznika „Horyzonty Anglistyki” prezentujemy innowacyjne metody prowadzenia zajęć oraz sprawdzone sposoby na nawiązywanie pozytywnych relacji na linii nauczyciel – uczeń. W niniejszym numerze pokazujemy również, w jaki sposób metoda fiszek może zostać kreatywnie wykorzystana podczas zajęć indywidualnych, grupowych i lekcji z dziećmi oraz jak grywalizacja motywuje uczniów do nauki.
W rubryce „Speak up” publikujemy artykuł o zaletach oceniania kształtującego, sile informacji zwrotnej i wykorzystaniu do tego prostego narzędzia, jakim jest ankieta. W tym samym dziale Ewa Ostarek radzi, jak przeprowadzić aktywizującą rozgrzewkę językową bez przynoszenia na lekcję wielu materiałów. Artykuł zatytułowany „Speak up. 6 sprawdzonych pomysłów na rozgrzewki językowe” dostarcza mnóstwa pomysłów pozwalających jednocześnie rozwijać i wspierać sprawność mówienia uczniów.
Czwarty numer pisma otwiera artykuł Karoliny Kępskiej pt. „Neurodydaktyka z Ameryki, metoda Whole Brain Teaching dla początkujących”, traktujący o technice nauczania polegającej na maksymalizacji zaangażowania uczniów na zajęciach, skupiając się w jak największym stopniu na procesach, jakie zachodzą w mózgu człowieka, kiedy się uczy. Jak osiągnięcia neurodydaktyki mogą usprawnić proces dydaktyczny? Dlaczego warto urozmaicić metodę powtórek w interwałach elementami grywalizacji? Jakie są główne założenia podejścia Whole Brain Teaching? Odpowiedzi na te pytania dostarcza lektura niniejszego artykułu.
Karolina Kępska podejmuje również temat wzbudzania zainteresowania i zaangażowania wśród uczniów z pomocą gamifikacji. W tekście pt. „Grywalizacja – neurobiologia motywacji” ekspertka przekonuje, że umiejętne wykorzystanie tego zjawiska pozwala zastosować wiele technik nauczania podczas lekcji i zwiększyć autonomię uczniowską na zajęciach. „Po pierwsze i najważniejsze, grywalizacja, gamifikacja, czy gryfikacja (każdy z tych terminów stosowany może być zamiennie) to nie to samo, co tak modne ostatnio wykorzystanie gier na zajęciach językowych (games-based learning). Nie jest to też zabawa ani bezwysiłkowy efekt «wow». To pochłaniające spore zasoby energetyczne, wielowymiarowe zjawisko, dzięki któremu w mózgach naszych uczniów zachodzą skomplikowane procesy biochemiczne wpływające na ich motywację” – wyjaśnia autorka.
Współcześnie nie ma chyba ucznia ani nauczyciela języka obcego, który nie wiedziałaby, na czym polega metoda fiszek. Ta prosta, a zarazem niezwykle efektywna technika zapamiętywania słownictwa i zagadnień gramatycznych czy leksykalnych doczekała się już nawet swojego interaktywnego odzwierciedlenia w postaci gier przeglądarkowych czy aplikacji mobilnych. Artykuł Jolanty Grzebinogi pt. „Zakuć, zdać, zapomnieć? – Nigdy więcej! Krótko i na temat o Metodzie Fiszek” dostarcza wielu inspiracji pozwalających na kreatywne wykorzystanie fiszek podczas zajęć indywidualnych, grupowych i lekcji z najmłodszymi uczniami.
Państwa uwadze polecamy w szczególności artykuł zatytułowany „Efektywny nauczyciel, czyli „sześć przykazań skutecznego belfra”, w którym Justyna Mak radzi co zrobić, by nauczycielskie działania mogły być określone mianem efektywnych. „Coraz większa wiedza i świadomość w środowisku edukacyjnym na temat tego, czym jest neurodydaktyka, wskazuje na to, że ta dziedzina jest niezwykle potrzebna, niezbędna do stworzenia nowego modelu edukacji i odejścia od nauczania podawczego. Celem «brain friendly learning»/«brain compatibile learning» jest dostarczenie nauczycielom, uczniom, rodzicom i studentom wiedzy na temat przebiegu procesów uczenia się i zapamiętywania. Efektywny nauczyciel powinien wiedzieć, co steruje uwagą ucznia, co powoduje, że mózg jest pobudzony, a co go wyłącza” – przekonuje autorka.
Zawartość dostępna online
Numer 4
Hobby Teacher's version
Hobby Student's version
Phonetics Teacher's version
Phonetics Student's version
Scenariusze
In the village
Jobs
Ladybird
Rivers seas and continents
What can I find inside my house
Zebra
Emotions and feelings
Holidays in London
In the city
Before the test
Egzamin ósmoklasisty, czyli stare po nowemu
Five o'clock
Zakuć, zdać, zapomnieć? – Nigdy więcej! Krótko i na temat o Metodzie Fiszek
Akceptować co przyniesie los, czy bić się o swoje?
Horyzonty anglistyki
Lesson upgrade, czyli lekcja po lekcjach
Efektywny nauczyciel, czyli „sześć przykazań skutecznego belfra”
Jak nauczyciel może wykorzystać marketing online, by zdobyć więcej klientów?
Speak up
Zapytaj mnie, a powiem Ci, jak mnie nauczyć
Speak up. 6 sprawdzonych pomysłów na rozgrzewki językowe
Czy OK dla wszystkich jest OK?
Uniqueskills
Dyscyplina nie, budowanie relacji tak!
Po(st-it)mysłowy nauczyciel. Jak skutecznie uczyć przy pomocy karteczek samoprzylepnych?
Grywalizacja – neurobiologia motywacji
Wywiad
Rozmowa z prof. zw. dr hab. Katarzyną Dziubalską-Kołaczyk
Temat numeru
Neurodydaktyka z Ameryki, metoda Whole Brain Teaching dla początkujących