Wakacyjne porządki w lektorskim życiu co można zrobić w wakacje, by nowy rok szkolny był lepszy
Na łamach piątego wydania dwumiesięcznika „Horyzonty Anglistyki” zachęcamy Państwa do wykorzystania letniej aury i zorganizowania lekcji w terenie. W artykule otwierającym bieżący numer czasopisma publikujemy pomysły na wybór miejsca i charakteru zajęć, sprzyjające rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych.
W rubryce „Speak Up” publikujemy aż trzy artykuły poświęcone technologicznym nowościom, które coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w świecie edukacji. W czerwcu i lipcu staramy się Państwa przekonać, że warto uatrakcyjnić zajęcia językowe, wprowadzając elementy rozszerzonej rzeczywistości i screencasting.
W niniejszym wydaniu poruszamy również następujące zagadnienia:
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Joanny Kostrzewy pt. „Rozszerzona rzeczywistość na lekcjach języka angielskiego, czyli jak mówić w języku uczniów”. Autorka przekazuje w nim listę mobilnych aplikacji, z pomocą których możliwe stanie się rozszerzenie rzeczywistości podczas zajęć językowych. „Uczniowie po raz kolejny utwierdzą się w przekonaniu, że ich urządzenia mobilne można wykorzystać w twórczy sposób, sprzyjający zdobywaniu wiedzy i doskonaleniu umiejętności, a rozszerzona rzeczywistość – znana im wcześniej być może z portali społecznościowych i dostępnych aplikacji – jest sposobem na szybsze przyswojenie nowych wiadomości” – podkreśla Joanna Kostrzewa.
„Metoda Flipped Classroom – «odwrócone nauczanie» poza swoimi wieloma zaletami przychodzi nam z pomocą również wtedy, gdy chcemy wyeliminować nadmierne kserowanie. Metoda ta zakłada bowiem odwrócenie tradycyjnego modelu nauczania (i uczenia się) – uczeń w domu zapoznaje się z materiałem przygotowanym wcześniej przez nauczyciela (np. link do artykułu umieszczony w grupie FB bądź wskazana strona w podręczniku)” – wyjaśnia Justyna Mak w artykule zatytułowanym „«Ksero detoks», jak przetrwać bez kserówek na lekcjach języków obcych?”. W niniejszym artykule znajdą Państwo mnóstwo inspiracji umożliwiających uatrakcyjnienie zajęć z pomocą sprawdzonych sposobów – zarówno analogowych, jak i cyfrowych.
W tekście pt. „Dlatego kochamy lato, czyli zajęcia w terenie” Weronika Sokołowska zachęca do wykorzystania metody „odwróconego nauczania” podczas lekcji na świeżym powietrzu. „Pracując z grupami o niższym stopniu zaawansowania, warto pomyśleć o wcześniejszym zaopatrzeniu ich w słownictwo konieczne do prowadzenia dyskusji. Można to zrobić na wcześniejszej lekcji lub na zasadzie Flipped Classroom, przesyłając uczniom przed zajęciami artykuł lub film dotyczący poruszanego tematu. Nauczyciel, który jednocześnie pełni rolę moderatora dyskusji, może zaproponować najpierw dyskusję w parach jako rozgrzewkę przed wspólną wymianą zdań” – sugeruje autorka.
„Mastermind, czyli sposób na lekcję, która angażuje!” to artykuł Ewy Ostarek, znajdujący się w rubryce „Five O’Clock”. Autorka wymienia w nim zalety spotkań typu mastermind i proponuje strukturę zajęć, którą z powodzeniem można dostosować do rzeczywistości szkolnej, a zwłaszcza jako pomysł na lekcję w plenerze pod koniec roku szkolnego.
„Informacja zwrotna przekazywana uczniowi jest potrzebna przy uczeniu się dowolnego przedmiotu. Uczeń potrzebuje wiedzieć: co zrobił dobrze, co i jak ma poprawić oraz jak powinien się dalej rozwijać. Stopień nie daje uczniom takich informacji. Dlatego ocenianie kształtujące proponuje udzielanie informacji zwrotnej, aby uczeń mógł tak poprawić pracę, aby następnym razem wykonać ją lepiej” – przekonuje Danuta Sterna w artykule zatytułowanym „Ocenianie kształtujące w pracy nauczyciela anglisty”. Czytając niniejszy test poznają Państwo zasady dobrego nauczania, przedstawione w formie pięciu strategii.
Zawartość dostępna online
Five o'clock
Wakacyjne porządki w lektorskim życiu co można zrobić w wakacje, by nowy rok szkolny był lepszy
Ocenianie kształtujące w pracy nauczyciela anglisty
Mastermind, czyli sposób na lekcję, która angażuje!
Kilka sposobów na efektywne powtórki
Handout
Present perfect Student's version
Present perfect Teacher's version
Past Simple and Past Continuous Student's version
Past Simple and Past Continuous Teacher's version
American vs. British English Teacher's version
American vs. British English Student's version
Horyzonty anglistyki
Dzisiejsza szkoła to... miejsce na zabawę?
Speak up
OdVRót od archaicznego nauczania – jak wykorzystać rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną w klasie
Sprytne sposoby na sprawdzanie pracy domowej
Rozszerzona rzeczywistość na lekcjach języka angielskiego, czyli jak mówić w języku uczniów
Speak up! Bądź trendy, stosuj screencasty!
Temat numeru
Dlatego kochamy lato, czyli zajęcia w terenie
Uniqueskills
Metoda tłumaczeń – neurobiologia motywacji
Cykl Kolba, czyli jak uczą się dorośli?
Gazety na lekcji jako nie(d)oceniona studnia edupomysłów
„Ksero detoks”, jak przetrwać bez kserówek na lekcjach języków obcych?
Wywiad z dr. Jackiem Pyżalskim na temat technologii i specyfiki nauczania w dzisiejszych czasach