Drugie życie repetytorium − nowa energia kontra rutyna!
Siódme wydanie dwumiesięcznika „Horyzonty Anglistyki” otwiera artykuł Weroniki Sokołowskiej zatytułowany „Grammar drama, czyli moi uczniowie nie lubią gramatyki”. Autorka przekazuje w nim sprawdzone metody umożliwiające zaszczepienie w uczniach pozytywnego nastawienia do nauki zagadnień gramatycznych.
W październiku i listopadzie podejmujemy również temat kształcenia nauczycieli i ich przygotowania do pracy w szkole po ukończeniu studiów, prezentujemy kryteria oceniania wypowiedzi ustnej oraz wyjaśniamy, jaki wpływ ma efektywne notowanie na rezultat procesu uczenia się.
Zachęcamy Państwa w szczególności do lektury inspirującego wywiadu z prof. Hanną Komorowską na temat nauczania, kształcenia nauczycieli oraz sposobów na szukanie motywacji.
„Wypowiedź ustna − oceniać czy nie oceniać? I jak oceniać?” to artykuł Katarzyny Gali, który publikujemy w rubryce „Speak Up”. Autorka podkreśla w nim, że „umiejętność ustnego komunikowania się winna być nadrzędnym celem nauki każdego języka obcego. Wielu nauczycieli skupia się na słuchaniu, czytaniu i pisaniu (z naciskiem na gramatykę), traktując luźno mówienie”. Jak zatem ocenić uczniowską wypowiedź ustną? Katarzyna Gala proponuje system oceniania egzaminacyjnego, przyjmując kryteria KET i PET oraz pamiętając o poziomie oraz możliwościach danej grupy.
„Sporządzanie dobrych notatek jest trudną sztuką, wymagającą ćwiczenia i doskonalenia. Nauczyciel może wspierać uczniów w pozyskiwaniu tej umiejętności na wiele sposobów. Jednym z nich jest demonstracja polegająca na tym, że nauczyciel tworzy notatkę na oczach uczniów, głośno komentując proces powstawania kolejnych jej elementów. Jest to metoda szczególnie przydatna na początku przygody z nauką efektywnego notowania” – przekonuje Weronika Sokołowska w artykule zatytułowanym „Trudna sztuka efektywnego notowania”. Zachęcamy Państwa do lektury niniejszego tekstu i zapoznania się z graficznymi formami notatek, które wspomagają proces uczenia się.
Państwa uwadze polecamy artykuł Weroniki Sokołowskiej zatytułowany „Grammar drama, czyli moi uczniowie nie lubią gramatyki”, prezentujący szersze spojrzenie na istotę nauczania zagadnień gramatycznych. Autorka podkreśla w nim, że „negatywne nastawienie do nauki czegokolwiek skutecznie utrudnia zrozumienie i zapamiętanie danego tematu, już nie wspominając o jego praktycznym użytkowaniu. Uczniowie, którzy nie lubią ćwiczeń gramatycznych, unikają ich wykonywania, podważają ich zasadność i szukają łatwiejszych rozwiązań. Jeśli niećwiczone elementy piętrzą się i sprawiają wrażenie wyjątkowo skomplikowanych, szybko maleje uczniowska pewność siebie, a strach przed popełnieniem błędu jest pierwszym krokiem do wewnętrznej blokady w komunikacji w języku obcym”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, jak uniknąć „grammar drama” i przekonać uczniów, że nauka gramatyki jest użyteczna.
Zachęcamy Państwa do lektury wywiadu z prof. Hanną Komorowską, pracownikiem Uniwersytetu SWPS i autorką licznych publikacji z dziedziny metodyki nauczania języków obcych oraz kształcenia nauczycieli. W rozmowie miesiąca ekspertka opowiada, jakie metody nauczania możemy obecnie uznać za innowacyjne, w jaki sposób nauczyciel powinien wykorzystywać technologie w codziennej pracy i jak zmieniło się podejście do kształcenia nauczycieli na przestrzeni lat.
Zawartość dostępna online
Before the test
Drugie życie repetytorium − nowa energia kontra rutyna!
Keep calm and teach on… Czy E8 to edukacyjne K2?
Handout
Questions Teacher's version
Questions Student's version
Passive Voice Teacher's version
Passive Voice Student's version
Horyzonty anglistyki
Innowacyjne nauczanie
Korepetycje z lekcji wyrównawczych
Otwarty dostęp
Gadżety z torby nauczyciela
Otwarty dostęp
Grammar drama, czyli moi uczniowie nie lubią gramatyki
Speak up
Wypowiedź ustna − oceniać czy nie oceniać? I jak oceniać?
Let’s speak together, czyli kilka słów o mowie
Student Skills Lab
Co i gdzie warto czytać w sieci?
Uniqueskills
Homework. Kiedy praca domowa staje się czystą przyjemnością!
(Home)work, yes or no?
Kiedy dali Ci klasę heterogeniczną, działaj!
Trudna sztuka efektywnego notowania
Wywiad
Rozmowa z prof. Hanną Komorowską na temat nauczania, kształcenia nauczycieli oraz sposobów na szukanie motywacji