Adverbs vs adjectives Teacher's version
Tematem przewodnim szóstego wydania dwumiesięcznika „Horyzonty Anglistyki” jest integracja grupy na początku roku szkolnego. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Weronika Sokołowska radzi, jak poprowadzić pierwszą lekcję języka angielskiego, aby poznać oczekiwania uczniów i ustalić zasady wspólnej pracy.
W sierpniu i wrześniu proponujemy aplikacje do nauki angielskiego, które zaktywizują nastoletnich uczniów, wyjaśniamy, jak przy pomocy mnemotechnik uczyć phrasal verbs i informujemy, w jaki sposób nauczyciel może zweryfikować umiejętności ucznia, przeprowadzając najbardziej odpowiedni i rzetelny audyt językowy.
„«Poliglotka»”, czyli kto?” to tytuł rozmowy miesiąca z Sandrą Scholz, lingwistką, poliglotką, romanistką i youtuberką. Autorka Boot Campów Językowych i inicjatywy „Wyzwania Poliglotki” opowiada w nim o uczeniu się języków obcych, najczęstszych błędach popełnianych przez uczniów i stawianiu sobie wyzwań językowych.
„Nauka fonetyki często jest kojarzona przez uczniów niezbyt pozytywnie. Myślą, że fonetyka języka angielskiego jest dosyć skomplikowana przez osobliwe znaki graficzne, które pomagają w odkodowaniu danego wyrazu, a tym samym poprawnym jego odczytaniu. Da się to jednak odczarować, tym bardziej jeśli skorzystamy z zasobów internetu!” – przekonuje Ewa Ostarek w artykule zatytułowanym „Jak pomysłowo uczyć fonetyki?”. Lektura niniejszego tekstu dostarczy Państwu mnóstwa inspiracji do przeprowadzenia ćwiczeń zachęcających uczniów do korzystania z fonetyki języka angielskiego.
Wraz z artykułem Justyny Mak pt. „Ćwiczymy słuchanie, czyli jakie strony i aplikacje zaproponować uczniom” rozpoczynamy cykl artykułów przedstawiający strony internetowe i mobilne aplikacje do nauki angielskiego, umożliwiające samodzielne doskonalenie różnych umiejętności językowych – od czytania i słuchania, po przyswajanie skomplikowanych zagadnień gramatycznych. „Głównym celem cyklu jest zachęcenie nauczycieli do wskazania tych stron uczniom, wykorzystania ich w trakcie lekcji i podczas powtarzania materiału, a także potraktowania ich jako efektywne narzędzie w metodzie blended learning (nauczanie hybrydowe) czy flipped classroom (odwrócone nauczanie)” – dodaje autorka. W bieżącym wydaniu „Horyzontów Anglistyki” Justyna Mak przedstawia podcasty, platformy edukacyjne i aplikacje do nauki angielskiego przeznaczone dla uczniów na różnych poziomach zaawansowania.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Katarzyny Gali pt. „Klasa dwujęzyczna… No problem!”. Nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 169 im. Marii Dąbrowskiej w Łodzi opowiada w nim o realizacji projektu klasy dwujęzycznej z językiem angielskim. „W szkole, w której pracuję, klasa dwujęzyczna to oddział, który ma zwiększoną liczbę godzin języka angielskiego do pięciu w tygodniu oraz dwa przedmioty prowadzone w języku polskim z elementami języka angielskiego – biologię i historię. Uczniowie dwujęzyczni w tym roku przede wszystkim oswajają się z nową rzeczywistością szkolną – podwyższają swoje kompetencje w zakresie posługiwania się językiem angielskim, biorą udział w warsztatach językowych, mają zajęcia z native speakerem oraz oglądają filmy i przedstawienia teatralne w języku angielskim, a przede wszystkim mają szansę zanurzyć się w ten piękny i barwny świat krajów anglojęzycznych przy pomocy metod polisensorycznych” – relacjonuje Katarzyna Gala. Lekturę niniejszego tekstu polecamy w szczególności tym z Państwa, którzy chcą zaszczepić ideę dwujęzyczności w swojej szkole.
Nauczanie metodą projektu to praktyczna technika, kładąca nacisk na samodzielną pracę i zaangażowanie uczącego. „Uczniowie dostają od nauczyciela zadanie do wykonania z wcześniej jasno ustalonymi zasadami. Mają wytyczne dotyczące tego, co powinien zawierać dany projekt. Zakres tematyczny projektu wybiera nauczyciel. Zazwyczaj jest on związany z omówionym rozdziałem lub konkretną lekcją. Wybór ostatecznych treści spoczywa jednak na uczniach. Nauczyciel może służyć radą w kwestii realizacji projektu. Oczywiście przez cały czas nadzoruje pracę uczniów pod względem jej poprawności. Dzięki otwartym ramom metoda projektu zostawia dużą przestrzeń dla kreatywności i pomysłowości uczniów” – wyjaśnia Dominika Jelonek w artykule zatytułowanym „Ni to angielski, ni to plastyka. Nauczanie metodą projektu”, który publikujemy w rubryce „Five O'clock”. Znajdą w nim Państwo listę pomysłów na wykorzystanie nauczania metodą projektu podczas lekcji języka angielskiego.
„Phrasal verbs. Jak w sprytny sposób się ich uczyć?” to artykuł Ewy Ostarek, znajdujący się w dziale „Speak Up”. Autorka przekazuje Państwu sprawdzone sposoby umożliwiające rozwiązywanie edukacyjnych problemów uczniów, związanych z phrasal verbs. „Pomocne będą zasady i reguły z zakresu mnemotechniki. To sposoby dotyczące tego, jak w szybki i interesujący dla ucznia sposób zapamiętać różne, nowe informacje. Mnemotechnikę można stosować w wielu różnych kontekstach oraz przy wszystkich przedmiotach szkolnych, a także w życiu codziennym, zapamiętując np. listę zakupów, nowo poznane osoby, dane osobowe itp.” – wyjaśnia Ewa Ostarek.
Państwa uwadze polecamy artykuł Jolanty Grzebinogi zatytułowany „Audyt językowy – zweryfikuj poziom”. Autorka przekazuje w nim pięć praktycznych wskazówek pozwalających na opracowanie miarodajnego testu poziomującego (audytu językowego). „Przede wszystkim nie należy się skupić na zwykłym teście jednokrotnego wyboru opartym wyłącznie na gramatyce lub słownictwie. Najlepiej, jeżeli test jest skomponowany z pięciu części: słuchanie, czytanie, pisanie, gramatyka, mówienie. Należy zwrócić również uwagę, że jednym z kryteriów oceniania jest czas. Możemy przeznaczyć na dany test 60 minut (część pisemna) odpowiednio przydzielone do poszczególnej sekcji. Trudność materiału powinna wzrastać adekwatnie do poziomu” – podkreśla Jolanta Grzebinoga.
Zawartość dostępna online
Adverbs
Adverbs vs adjectives Teacher's version
Adverbs vs adjectives Student's version
Before the test
Język ojczysty – wróg czy przyjaciel?
Conditional type 0
Conditional 0 Teacher's version
Conditional 0 Student's version
Five o'clock
Audyt językowy – zweryfikuj poziom
O słabościach ludzkiej pamięci
Ni to angielski, ni to plastyka
Questions anyone?
Handout
Prepositions Student's version
Prepositions Teacher's version
Linking words Student's version
Linking words Teacher's version
Horyzonty anglistyki
Od deski do deski, czyli kiedy nauka z podręcznikiem wymyka się spod kontroli
Klasa dwujęzyczna… No problem!
Niepozorna kartka papieru?
Idioms
Idioms Student's version
Idioms Teacher's version
Student Skills Lab
Ćwiczymy słuchanie, czyli jakie strony i aplikacje zaproponować uczniom
Temat numeru
Dobry lepszego początek, czyli jak zintegrować grupę na początku roku szkolnego
Time clauses
Time clauses Teacher's version
Time clauses Student's version
Uniqueskills
Jak pomysłowo uczyć fonetyki?
#ManiaUpraszczania, czyli efektywna prostota na lekcjach języków obcych
Wywiad
„PolIglotka”, czyli kto?