Jak zachować równowagę pomiędzy efektywną nauką a powtórkami i intensywnym treningiem egzaminacyjnym przed E8?
Na łamach dziewiątego wydania dwumiesięcznika „Horyzonty Anglistyki” podejmujemy temat programowania po angielsku, wyjaśniamy, czym jest digital storytelling i radzimy, jak nie wpaść w pułapki oceniania. Ponadto, w bieżącym numerze informujemy, jak zorganizować konkurs językowy, który da dzieciom możliwość prezentowania swoich umiejętności i rozpali ich wewnętrzną motywację, a także publikujemy kolejny artykuł z cyklu „Język angielski w podróży przez świat”, w całości poświęcony Wyspie Man.
„Przyjmij narrację. Digital storytelling a nauka języka obcego” to artykuł Aleksandry Dykty, który publikujemy w rubryce „Speak up”. Autorka wyjaśnia w nim, czym jest digital storytelling i przedstawia narzędzia do jego łatwej implementacji na lekcjach języka angielskiego. „Nasz umysł sam nieustannie tworzy narrację i dużo lepiej zapamiętuje fakty, gdy opowiadamy historie, baśnie czy anegdoty, nawet jeśli konstruujemy narrację poprzez połączenie niezwiązanych ze sobą faktów. Starożytni już dawno o tym wiedzieli i uczyli prawd rządzących światem poprzez opowiadanie mitów i baśni. (…) Dzięki temu, że słuchaliśmy kiedyś opowieści, zasady rządzące światem, reguły i wszystkie abstrakcyjne i trudne do przyswojenia treści wykrystalizowały się w naszym umyśle i są przywoływane z pamięci z łatwością” – wyjaśnia Aleksandra Dykta.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu pt. „Języki przyszłości, czyli o kodowaniu i angielskim”, w którym Aleksandra Dykta podejmuje temat programowanie po angielsku i przekazuje Państwu adresy stron umożliwiających poszerzanie umiejętności z zakresu kodowania. „Język komputera często ma wspólny mianownik z językiem angielskim, chociażby poprzez komendy, które musimy komputerowi wydawać, nie wspominając już o specyfikacjach czy manualach do nauki kodowania dostępnych najczęściej w języku angielskim właśnie” – wyjaśnia autorka. Jakie kompetencje stanowią wartość dodaną do nauki języka angielskiego? W jaki sposób szkoły językowe mogą wzbogacić swoją ofertę i przyciągnąć zwolenników uczenia holistycznego? Od czego zacząć programowanie po angielsku? Dowiedzą się tego Państwo czytając niniejszy artykuł.
„Poprawianie błędów to trudna sztuka. Nieodzownie powiązana jest z nią umiejętność ocenienia, czy uczniowski błąd był istotny i jaką w związku z tym strategię należy zastosować. Właśnie to ocenianie jest moim zdaniem jednym z najtrudniejszych elementów pracy nauczyciela. Każdą pracę pisemną, test czy wypowiedź ustną należy ocenić sprawiedliwie w oparciu o WSO i PSO, instrukcje do zadania, stopień realizacji polecenia i poprawność jego wykonania” – pisze Mariusz Jaśkiewicz w artykule zatytułowanym „Pułapki oceniania, czyli jak nie wpaść w złe nawyki”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo pięć najczęstszych pułapek oceniania, które wyróżnił autor, a także dowiedzą się, co należy wziąć pod uwagę oceniając prace pisemne uczniów.
W dziale „Five o'clock” publikujemy kolejny artykuł z cyklu „Język angielski w podróży przez świat”. W lutym i marcu zabieramy Państwa w podróż na Wyspę Man należącą do archipelagu Wysp Brytyjskich i położoną na Morzu Irlandzkim między Wielką Brytanią a Irlandią. „Jest stosunkowo niewielka – jej powierzchnia to zaledwie 580 km2 – niemalże tyle samo, co powierzchnia Bornholmu. Wyspę Man zamieszkuje też mała społeczność – ok. 82 tys. osób. Rdzenną ludność wyspy stanowią celtyccy Mańczycy. Na co dzień mieszkańcy posługują się językiem angielskim oraz językiem mańskim (Manx language). Tę maleńką wyspę cechuje umiarkowany, ciepły morski klimat, gdzie zimą średnia temperatura to 5˚C, a latem 15˚C. To właśnie na Wyspie Man wyjątkowe piękno łączy się ze zwykłą codziennością, wyrafinowany styl z antyczną atmosferą, a postęp nie ingeruje w tradycje i zwyczaje. To miejsce na wymarzony odpoczynek, urocze i zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie i morskie, liczne rezerwaty przyrody, ukwiecone łąki, bogactwo fauny i flory, krystaliczne powietrze, a wszystko z dala od zgiełku i cywilizacji” – dodaje Katarzyna Dembska-Płonka. Ponadto, autorka zachęca Państwa do zapoznawania uczniów z językiem angielskim w podróży poprzez odrywanie kultury i realiów anglojęzycznych krajów.
W rubryce „Horyzonty anglistyki” publikujemy artykuł Katarzyny Gali zatytułowany „Konkurs językowy dla wszystkich czy tylko dla wybranych?”. Autorka radzi w nim, jak zorganizować konkurs językowy, w którym punktowane będą nie tylko umiejętności zapamiętania gramatyki, uzupełniania luk trzema wyrazami czy opowiadanie na mało życiowe pytania z zakresu kultury krajów anglojęzycznych, lecz wykorzystanie języka obcego w praktyce.
Zawartość dostępna online
Before the test
Jak zachować równowagę pomiędzy efektywną nauką a powtórkami i intensywnym treningiem egzaminacyjnym przed E8?
Five o'clock
Architektura lekcji
Uwaga na „uwagę”, czyli co i jak zapamiętujemy
Język angielski w podróży przez świat
Handout
Uwaga! Wyzwanie! Uczę języka angielskiego obcokrajowca!
Horyzonty anglistyki
Stwórz minikurs dla uczniów! To proste!
Tworzenie społeczności, czyli o wyzwaniach na Facebooku
Wolontariat językowy? Jestem na tak!
Horyzonty anglistyki
Konkurs językowy
Otwarty dostęp
Języki przyszłości, czyli o kodowaniu i angielskim
Poezja na lekcjach języka angielskiego
Rozwijanie kompetencji kluczowych na lekcjach języka angielskiego
Speak up
Pułapki oceniania, czyli jak nie wpaść w złe nawyki
Przyjmij narrację. Digital storytelling a nauka języka obcego
Student Skills Lab
Umiejętność pisania… czas start!
Uniqueskills
Kiedy razem, a kiedy osobno?